JAH, MA SUUDAN!

Olla noorsootöötaja pole iga päev just kõige kergem töö.

 

Mõne päeva lõpus võib olla tunne kui läbitõmmatud rihmal - väsinud tööst, kulunud emotsioonidest ja katki minev kogu sellest virr-varrist, mis ümber toimumas.

 

Järgnevalt räägime mitu kasulikku nippi sellest, kuidas hoida nii enda kui kaaskolleegi motivatsiooni ja energiat üleval ennetamaks eelnevat.

Jah, ma suudan.jfif

1 euro ennetamisse päästab 2.2 eurot kahjude likvideerimiselt

Antoine de Saint-Exupéry (raamatu “Väike Prints” autor) on öelnud “Perfection is achieved, not when there is nothing more to add, but when there is nothing left to take away.” Seega eesti keeli lihtsuses peitub võlu. Kõige lihtsam on ju ikka ennetada igasuguseid motivatsioonikriise ja läbipõlemisi. Samas hoolimata sellest, et see tundub loogiline ja mõistetav põlevad päevast-päeva ja aastast aastasse ikka inimesed meie ümber läbi.

 

Miks?


Üks põhjustest on see, et esimese sammu tegemine on lihtsalt nii pagana raske. Miks muidu öeldakse, et trenni tegemise juures on raskeim koduuksest välja saamine. Kui see aga tehtud, siis edasine on juba lihtsam.

 
Esimene nipp, kuidas hoida enda motivatsiooni ja ennetada selle kadumist on väga lihtne. Lihtsalt vaheta enda telefoni taustapilt ennast motiveerivaks. Näiteks kui oled inimeste inimene, siis pane sinna pilt sinust koos sõpradega. Kui oled tulemustele orienteeritud pane sinna pilt sellest, kuidas said mingi auhinna. Saad aru küll - pane pilt, mis teeb sind uhkeks ja paneb sind hästi tundma. Vahetada tuleb ainult üks väike pilt telefoni taustal ja ongi kõik.

Jätka heal lainel

Kui sa esimese nipiga said juba hõlpsasti hakkama (või ka raskemalt), siis võid teha järgmise sammu edasi ja saame ette võtta juba gramm tulemuslikuma, samas ka väljakutsuva ülesande. 

Vaata iga päev hommikuti üks motiveeriv video. Lihtsalt sisesta Youtube'i “motivational video” ja vaata mis tuleb. Vaatamist jätkub aastaks kindlasti. Just niimoodi käitus ka Changemakersi üks korraldaja, kui tal oli koolis töötades raskem periood. Iga päev tööle minnes kuulas ta üht motivatsioonivideot, mis Youtubest leidis. Millegipärast oli tal alati kooli jõudes energiat rohkem kui kodust liikuma hakates. Seega, katseta seda sama. Kui kardad, et see ei toimi, siis loe artiklit Miks on läbikukkumine hea? ja katseta ikkagi.

Mitu miljonit väärt nipp​

Adam Grant enda raamatus Give & Take räägib katsest, mis tehti ülikooli töötajatega kelle ülesandeks koguda ülikooli vilistlastelt annetusi aitamaks raskema majandusliku taustaga tudengeid. Nimelt on Ameerika ülikoolides väga tavaline praktika, et kooli vilistlastelt kogutakse annetusi tehes selle jaoks telefonikõnesi. See töö on raske, inimesed saavad palju eitavaid vastuseid ja ka palju ebameeldivat emotsiooni helistades inimestele ka näiteks nende õhtusöögi ajal. 

Grant räägib kuidas nad tegid Michigani ülikoolis katse, selgitamaks välja kuidas arendada selle töö tulemusi. Nagu ikka, lihtsuses peitub võlu. 

Kui kõnekeskuse töötajad said vaid viis minutit kohtuda inimesega kes tänu nende tehtud tööle pääses ülikooli õppima, tõusis nende produktiivsus erakordselt. Nad jaksasid helistada kaks korda (ajaliselt) ning suutsid annetustena koguda ligi 3x rohkem. Mõju säilis samamoodi ka kuu hiljem.

Seega kui soovid olla motiveeritud, siis küsi aeg-ajalt noortelt või kellega iganes sa kokku puutud, kuidas on mõjutanud sinu tehtud teda, mis positiivset muutust on see talle kaasa toonud. Ammuta seda emotsiooni endasse, regulaarselt. Veel parem, aita ka teistel seda ammutada, õpetades seda sama nippi ka neile. 

Kaks pead on ikka kaks pead​

Veel üks väärt nipp on omada endal mentorit või kootsi. Olles noorsootöötaja on meie rollis igatpidi alati aidata noort, et tema elu oleks parem, ta saavutaks rohkem ja tunneks end õnnelikumana. Samas, kes aitab aitajaid?

 

Aidates teisi, ei saa ennast ära unustada (ka selle osas räägib Granti raamat palju head). Seega leia endale mõni mentor, kellega saad enda muresi jagada või otsi endale koots, kes aitab sul leida vastuseid sinu enda seest. See kui sinu pea on rahulik ja emotsioonid maandatud, aitab sul seda teha edukamalt ka noortega. Kaks pead on ikka kaks pead.

Kõige lihtsam nipp

Kui siiamaani on valdavalt iga nipp läinud järjest väljakutsuvamaks, samas ka mõjusamaks, siis lõpetame millegagi, mis on mõlemat korraga. Nimelt päeviku, veel parem tänulikkuse päeviku pidamine.  

Courseras on üleval kursus Heaolu teadus, kus kõige esimene märksõna on tänulikkus. Tänulikkus on üks maagiline asi, mis aitab meie ajus toota heaoluhormooni, mis muudab meie enesetunnet paremaks.

 

Seega, kui tahad tunda end paremini ja motiveerituna, siis piisab ainult sellest kui omad märkmikku ja pastakat ning otsustad iga hommik kirjutada kolm asja millele oled tänulik ja iga õhtu kolm asja mis läksid sel päeval hästi. Enesele märkamatagi oled sa aegamisi üha tänulikum ja su elu kvaliteet tõuseb märgatavalt.

“Be thankful for what you have; you'll end up having more. If you concentrate on what you don't have, you will never, ever have enough.”  - Oprah

Päriselt ka!​

Teame, millest räägime, sest oleme ka ise seda päevikut enam kui paar aastat pidanud. Nii nagu alustatud sai, siis perfektsus pole mitte see, kui pole enam midagi lisada vaid see, kui pole enam midagi ära võtta. Seega eemalda üleliigne ka siit artiklist ja alusta sellest, kõige lihtsamast tegevusest, mis siit nippidest leidsid.

 

Kui see tehtud, alles siis esita päring koolituseks või töötoaks, sest see ei aita sind enne, kui sa pole ennast aidanud!