Kui lihtsalt saab enesekindlaks?
Enesekindluse osas tuleb mulle meelde 2018. aasta mai, kui mul seda üldse polnud. Nimelt olin valmistumas oma esimeseks koolituseks sotsiaalsetele ettevõtetele rääkimaks turundusest. Juba mõte esinemisest ning teiste justkui õpetamist ajas kõhus keerama, samal päevalgi kirjutasin sõpradele, et appi, ma üldse ei saa hakkama. Nüüd oskan sellele vaid helgelt tagasi vaadata ning tean, et see oli igati vajalik mu enesekindluse kasvatamiseks.Enesekindlus või -kasv?!

Sõnadel on suur jõud. Nii mõnigi katse on näidanud, et kui me mõnda sõna ei tea, siis seda asja-nähtust justkui ei eksisteerigi meie jaoks. Lisaks aitab väike perspektiivi muutus sõnade targalt kasutamise näol muuta ka meie suhtumist. Kasvõi kui enne esinemist öelda endale, et “ma olen elevil” versus “ma olen närvis” aitab palju ning suudame mõelda positiivsemalt.


Seega kui enesekindlust puudub ning sellega aeg-ajalt maadleb, siis miks mitte mõelda enesekindlusest hoopis kui enesekasvust. Selle asemel, et juurdleda kuidas olla pidevalt enesekindlam ning olla võimalikult jõuline teiste ees, võiks hoopis keskenduda mida kõike antud kogemus ei anna ning kui palju ka eelnevad kogemused juba andnud. Nii muudame oma mõtteviisi sellelt kes me nii väga võiks olla sellele kes me juba oleme ja kuhu me veel areneme. Minu 2018. aasta mai näitel võin olla nüüd hoopis rõõmsa suhtumisega, sest tean, et olen kasvanud ning iga järgmine koolitus või esinemine tuleb palju parem.


Muudame oma mõtteviisi sellelt kes me nii väga võiks olla sellele kes me juba oleme ja kuhu me veel areneme!

Enesekindlama minani

Kuidas aga ikkagi siis olla enesekindlam veel või saada kiiremat hoogu sisse enesekasvule? Selleks on igati hea tööriist eneseanalüüs ning väikeste sammude järjepidev tegemine. Eneseanalüüs aitab näha juba olemasolevat head ja kinnistada seda meie jaoks, kuid suunab mõtlema ka sellele kuidas saada paremaks. 4 lihtsat küsimust eneseanalüüsi tegemiseks, millele võid kasvõi kohe enda kõrvalolevale paberile vastata:

  1. Mida ma olen hästi teinud?

  2. Mida ma võiksin paremini teha?

  3. Kuidas ma saaksin seda paremini teha?

  4. Mis on see üks samm, mida ma teen paremaks saamise jaoks? Millal, kus ja kuidas?


Kui nüüd nendele küsimustele oled vastanud, siis ongi sul juba väike teerada ees tänu millele saad enesekasvu kiirendada. Mida rohkem sa eneseanalüüsi ja väikeseid samme teed, seda rohkem ka väikeses ajas kasvad ning saad endale jõudu juurde.


Just väikesed pidevad muutused paremuse poole aitavad kaasa su enesekindlusele.

Tegudele! Või lugema…?

Sellised olid seekordsed mõtted enesekindluse osas - loodan, et said niimõndagi uut teada või oma mõtteviisi veidike muuta.

Kui tahad veel teada kuidas olla enesekindlam, siis oleme sulle teinud ka tasuta e-raamatu “9 sammu suurema enesekindluseni” - https://www.changemakers.ee//enesekindluseraamat .

Kui aga tundub, et praegu sai juba küllaga, siis head tegutsemist ja enesekasvu!

+372 5904 7365

© 2020 by Changemakers