3 tööriista, mis aitavad su harjumusi parandada
Kasulik lugemine

3 tööriista, mis aitavad su harjumusi parandada

Me kõik tahame saada paremaks: pürgida edasi, tunda end paremini, omada suuremaid asju, olla õnnelikum. Kõik see ja palju muud on miski, mis on meie loomuse osa. Kui mitte kõik eelnimetatu ei ole see, mida soovime, siis mõni asi kindlasti. Samas pole võimalik saada paremaks, kui midagi enda süsteemide, käitumise juures ei muuda. Meie igapäevased tegevused määravad meie iga-aastased tulemused. Järgnevalt saad lugeda kolmest lihtsast viisist, kuidas kujundada elu enda ümber nii, et oled teadlikum ja suudad rohkem ära teha.

Aeg on meie ainus vara

Alustame kahest asjast – aja mõõtmisest ja aja planeerimisest. Kas sina tead, kuhu sinu aeg läheb? Kui sa mõtled, et paar tundi käin koolis, siis trennis, arvutis olles tean küll mis teen, siis kui hästi sa seda tead?

Kui ma küsiksin sinult täpsustust, kas oskaksid seda tunniajase täpsusega nädala peale välja tuua? Tihti ei pruugi meie arvamine ja tegelikkus kokku minna.

Kord tegin töötuba noortele Start-Up Dayl rahatarkusest. Seal palusin kõigil mõelda ja öelda, mis olid nende igakuised kulud. Seejärel vaatas igaüks enda pangakonto väljavõtet. Kui mõnel läks vastus üsna lähedale või natukene mööda, siis paljudel ka erines see päris korralikult. Üks tüdruk arvas, et kulutab kuus keskmiselt riietele 20 eurot, aga tegelikkus oli 80+ eurot. Seega alati ei pruugi me taju kõige parem olla.

Ajakulu ja selle planeerimise osas on veel eriti lihtne mööda panna. Üks viis on kuidas näiteks otsa vaadata vähemalt ajale, mida arvutis veedame. Mina ise kasutan selleks Rescue Time’i. Tõmba see enda nutiseadmetele ja vaata järgi kuhu su aeg iga nädal läheb. Kas saad enda ajast nii palju välja kui soovid? Rescue Time on selle osas väga mugav, sest saadab sulle ka ülevaate kui kaua aega millelegi kulus ja kus enda aega enim veetsid.

Kui aja mõõtmine käpas, siis võimalik selle osas ka eesmärke seada. Kas sina pead kalendrit? Kui täpselt on sul paigas see palju aega paned selleks, et enda soovitu saavutada? Lihtne viis kuidas enda kalendrit pidada on Google Calendar. Kui sa tead, mis soovid saavutada, siis tee nii et su aeg näitaks ka kuidas selleni jõuad.

Näiteks, mis loed sa välja sellest kalendrist? Kuhu läheb enamik minu ajast?

Nagu näed, siis on mu päevad üsna planeeritud. Kasutan ka värve erinevate tegevuste jaoks. Sinised on asjad mis on seotud mu professionaalsete tegevustega, lillad need mis on mõeldud enda arendamiseks (jutt coachiga, trenn, lugemine, hommikurutiin, jooga). Roosaga fun ja vaba aeg. Üks päev on ka üsna tühi – planeerin, et sel päeval ei planeeri.

Kalendri pidamine annab lisaks sellele, et tead kui palju aega enda eesmärkidele paned ka võimaluse vaadata kas see mis kalendris kirjas ja kuhu aeg läheb (ehk mida RescueTime ütleb), et kas see ka vastab üksteisele.

Kalendri pidamine maksab sulle null eurot, kuid tulu võib tuua tohutult.

Kuidas aega juurde võita

Äkki on sul ka seda juhtunud, et satud Facebooki kerima ning kümnest minutist saab pool tundi-tund või enamgi. Minul vahel juhtus. Ühelt poolt justkui hästi veedetud aeg, sest aeg läks ju kiirelt, teisalt oli pärast rahutus sees, sest keha oli ärev. Aega teiste asjade tegemiseks jäi ka vähem. Samal ajal, kui mõtlesin mis see mulle juurde andis, siis enamiku ajast ma ju kerisin edasi, sest pidin jõudma kohta, kus ma saaks midagi juurde.

Seega ühel hetkel otsustasin, et ma ei taha enam kerimisse palju aega panna. Samas ma tean, ma ei ole mingi ime inimene ja kui Facebooki ikkagi lahti teen, siis on lihtne et sinna ka jään. Seega, pidin endast nutikam olema. Selleks on olemas selline asi nagu News Feed Eradicator for Facebook. Lihtsalt lisad selle enda lisandina brauserile ja pilt vaatab vastu järgnev.

Pole võimalik enam scrollida, sest ainus mis sulle vastu vaatab on tsitaat. Kusjuures, need tsitaadid on päris head ka. Iga päev on erinev. Ajapikku nad ka korduvad, kuid head on sellegipoolest.

Kas see tõesti on võimalik?

Kui nüüd lugeda ja mõelda, et kas peaks siit midagi kaasa võtma ja muutuse tegema, siis eks see valiku koht ole. Kunagi arvasin ka mina, et kas ma saan ikka hakkama. Mõtlesin seda sama ka siis, kui esimest korda lõpetasin uudiste lugemise. Õppisin sel ajal bakalaureuses erialal avalik haldus, kus tulebki ühiskonnaga kursis olla. Kui uudiseid ei lugenud, millegipärast olin ikkagi ühiskonnas toimuvaga kursis. Jagasid seda mulle teised või siis tarbisin lihtsalt raamatuid, kust õppisin läbi kvaliteetse kirjanduse, kuidas ühiskond toimib.

Sarnaselt on ka enda aja mõõtmise, kalendri pidamise ja Facebooki feed’i jälgimisega. Saab sellega, kuid saab ka selleta.

Kas sina suudad endale lisada ühe extensioni ja katsetada, mis muutub nädalaga? Või suudad ehk lausa võtta RescueTime’i 14 päevase katseperioodi nägemaks, kuhu su aeg läheb? Eks meie tegevused määravad ka meie tulemused. Valik on sinu.

5 nippi kuidas alustada enda arendamisega

Sul on võimalus saada teada viis nippi, kuidas alustada enda arendamisega ning mida teha, et jõuda enda eesmärkidele lähemale.​

  • Kuidas leida enda kirge ja saada paika, mis sa elus soovid
  • Kuidas seada eesmärke nii, et need reaalselt ka täituksid
  • Kuidas jõuda kiiremini ning edukamalt enda seatud sihtideni

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Sul on võimalus saada teada viis nippi, kuidas alustada enda arendamisega ning mida teha, et jõuda enda eesmärkidele lähemale.​

  • Kuidas leida enda kirge ja saada paika, mis sa elus soovid
  • Kuidas seada eesmärke nii, et need reaalselt ka täituksid
  • Kuidas jõuda kiiremini ning edukamalt enda seatud sihtideni

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.
0
0
Sinu ostukorv
Sinu ostukorv on tühiTagasi e-poodi