5 nippi, kuidas lugemine endale harjumuseks teha
Kasulik lugemine

5 nippi, kuidas lugemine endale harjumuseks teha

1.jaanuar – “see aasta hakkan trennis käima vähemalt 3x nädalas

2.jaanuar – uus jõusaali pääse ja esimene trenn “nüüd kaks korda veel see nädal”

1.veebruar – “sel kuul proovin rohkem käia”

1.märts – “mis seal ikka, ei tulnud see asi välja”

Sarnaselt juhtub ka teiste lubadustega – olgu selleks trennis käimine, enda harimine, parem toitumine ja nii edasi. Ma ei tea, kas sul on nii juhtunud, kuid uuringud ütlevad, et umbes kolm inimest neljast oma uusaastalubadust pärast kahte kuud enam ei pea.

Selleks, et olla see üks inimene neljast, kes harjumustest kinni oskaks pidada, kirjutasin sulle lugemise näitel välja viis nippi, kuidas teha harjumuse loomine enda jaoks lihtsamaks!

1️⃣ Nipp 1 – alusta pisikeselt

Väga levinud viga, mida tehakse on see, et alustatakse suure ja uhke eesmärgiga. Näiteks nagu kolm korda nädalas trennis käimine. Kui sa juba varasemalt kaks korda käisid, siis on see muidugi reaalne eesmärk, kuid, kui varem pole trennisaalis käidudki, siis on sellise eesmärgi täitmine liiga suur amps. Sama on ka lugemisega.

Mul endalgi polnud lugemine põhikoolist alates harjumus, kuid ühel hetkel sain aru ja tekkis ka tahtmine, et see uuesti harjumuseks võtta. Siinkohal oleks olnud lihtne öelda, et hakkan kohe suurelt pihta ja eesmärk on aastas lugeda läbi näiteks 30 raamatut. Aga ei, alustasin sellest, et võtsin eesmärgiks lugeda iga päev ühe lehe. Kui selle ära teen, siis olen rahul. Sain sellega ka hakkama. 

Praegu loen küll aastas ca 60-70 raamatut, kuid alustasin ainult ühest lehest. Ühest lehest sai mitu, kahest minutist viis minutit, kuni lugemine oli juba harjumus. Esimesel aastal lugesin nii 15 raamatut. Nüüd juba kõvasti rohkem, kuid mis peamine – ma alustasin hästi pisikeste eesmärkidega.

2️⃣ Nipp 2 – hoia raamat lähedal

Tihti juhtub, et tahame mõnda harjumust enda elust eemaldada, näiteks näksimist, aga ei lähe sellega kuidagi õnneks. Ikka ja jälle tahame näksida. Endalgi oli kunagi vanemate juures elades see harjumus. Toit oli kogu aeg nähtaval. Kui kolisin elama omapäi, siis sain sellest lahti, sest lähedal polnud komme ega küpsiseid, mida pidevalt närida.

Sama loogika järgi saab luua ka head harjumust ehk proovisin sama teha ka raamatu lugemisega. Nimelt selleks, et lugeda üks leht raamatut, hoidsin ma seda alati kohe enda voodi kõrval. Seega, kui ma ärgates pead keerasin, silmasin ma kohe raamatut. Muidugi lugesin nägemise peale ühe lehekülje kohe ka ära – selle jaoks ei pidanud isegi püsti tõusma, et lugeda. Seega, hoia raamat lähedal, sest siis on lihtsam teda ka lugema hakata.

3️⃣ Nipp 3 – loe kindlal ajal

Nagu sa juba eelnevatest punktidest aru võid saada, siis mina lugesin enda ühte lehte alati hommikuti. Niimoodi võitsin ma ühelt poolt päeva ja teisalt oli ka väga lihtne enda harjumust täita. Seega lisaks sellele, et alustada ühest lehest ja hoida raamatut lähedal, siis loe seda ka kindlal ajal. 

Seda võib teha näiteks nagu mina – hommikul esimese asjana. Mõnele aga meeldib esimese asjana juua kohvi. Siis võib raamat olla näiteks kohvimasina kõrval ja siis saab seda kohvi juues lugeda. Mõni eelistaks lugeda hoopis lõuna- või õhtusöögi kõrvale või hoopis enne magamaminekut. Otsest vahet ei olegi, lihtsalt vali endale kindel aeg ja loe! 😉

4️⃣ Nipp 4 – alusta meeldivast

Kui ma uuesti lugemisharjumust endale ülikooli ajal tekitama hakkasin, siis esmalt tekkis see tänu sellele, et mulle sattus lugemiseks üks ülimalt kaasahaarav ja hea raamat, mis mulle meeldis. Kui see loetud sai, tekkis inspiratsioon, et lugeda ka järgmist ja nii lihtsalt taas lugemise harjumuse juurde jõudsingi.

Teine raamat oli see eest äärmiselt igav, mis mulle üldse ei meeldinud ning pärast seda kaalusin tõsiselt, kas viitsin veel lugeda või mitte. Õnneks võtsin ka kolmanda raamatu, mis taaskord mulle väga meeldis ja pärast seda oli harjumus juba üsna tugev. Oleks võinud minna ka teisiti.

Seega, kui tahad alustada lugemisharjumust, siis mõtle ette kaks-kolm raamatut, mis sulle kindlasti meeldida võiksid. Olgu selleks siis põnev teema, mis sulle korda läheb või hea kirjanik, keda teoseid kunagi varem oled lugenud või mõni lahe film, mille raamatut tahaksid lugeda. Igatpidi, alusta meeldivast!

5️⃣ Nipp 5 – hoia alati järgmine raamat valmis

See on nipp, mille õppisin Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudis, kus seina peal oli kirjas mõte, et hoia alati järgmine raamat valmis, kui eelmine peaks lõppema. 

Üks tõeliselt nõme tunne on see, kui lõpetad ühe raamatu, enesetunne on hea ja elevus sees ja siis sa avastad, et sa pole ostnud ega laenutanud järgmist raamatut. Päev võib olla ka kiire ja toimetusi täis ning kui sul just e-lugerit ei ole, siis võibki hea kett katkeda. Selleks, et seda riski maandada, siis hoia alati järgmine raamat lähedal!

Nippe, mida järgida on muidugi veel palju, alustades näiteks sellest, et loe raamat korraga, asuta sõpradega koos raamatuklubi või siis tule nädalavahetusel lugemise laagrisse (loe laagri kohta lähemalt siit)! Lugemine on võrratu igat pidi ja igal pool, kui seda avastama asuda.

5 nippi kuidas alustada enda arendamisega

Sul on võimalus saada teada viis nippi, kuidas alustada enda arendamisega ning mida teha, et jõuda enda eesmärkidele lähemale.​

  • Kuidas leida enda kirge ja saada paika, mis sa elus soovid
  • Kuidas seada eesmärke nii, et need reaalselt ka täituksid
  • Kuidas jõuda kiiremini ning edukamalt enda seatud sihtideni

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Sul on võimalus saada teada viis nippi, kuidas alustada enda arendamisega ning mida teha, et jõuda enda eesmärkidele lähemale.​

  • Kuidas leida enda kirge ja saada paika, mis sa elus soovid
  • Kuidas seada eesmärke nii, et need reaalselt ka täituksid
  • Kuidas jõuda kiiremini ning edukamalt enda seatud sihtideni

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.
0
0
Sinu ostukorv
Sinu ostukorv on tühiTagasi e-poodi