5 raamatut mida kindlasti lugeda
Kasulik lugemine

5 raamatut mida kindlasti lugeda

Sügis on käes ja sellega seoses kiireneb taaskord me elutempo. Suvi ja puhkamise ning akude laadimise aeg on mööda saanud, tempokas aasta teine pool algamas. Kellel alanud kool, kellel ülikool, kes naudib viimaseid puhkusehetki enne taas tööle asumist. Suurema koormuse ja tempoga kaasneb enamasti ka suurem stress, pinge ning vajadus selle kõigega toime tulla, sest muidu, mida pimedamaks läheb, seda raskemaks läheb ka olemine.

Selleks aga, et saag oleks terav (loe: tunne oleks hea), tuleb seda ka teritada, mitte ainult kasutada. Antud artiklist leiad viis raamatusoovitust, mis aitavad sul enda saagi teritada olemaks eesolevaks rohkem valmis ning lähenedes sügisesele ajale teadlikumalt.

Esmalt baas paika

Üks asi siin elus, mida meist igaüks peab tegema iga päev. Vahel muidugi pingelistel aegadel kipume arvama, et saame ilma selleta hakkama ja kui teeme seda vähem, siis saame muuga edukamalt hakkama. Pimedal ajal vajame seda veidi rohkem, kui valgel ning enamikud meist teevad seda liiga vähe. Kas suudad ära arvata, mis see on? Kui arvasid magamine, siis arvasid õigesti. Magamisest ja selle olulisusest räägib suurepäraselt Matthew Walkeri raamat “Why We Sleep”. Läbi antud raamatu saad teada nii mõndagi:

  • Miks me magame.
  • Kuidas me magame ja on magatud.
  • Kuidas aru saada, et sa ei maga piisavalt – näiteks kui “vajad” kohvi, et üles saada; tahad snoozida; loed ja loed sama asja uuesti, saamata aru mis kirjutatud.
  • Millal peaks ärkama teismeline, millal laps, millal täiskasvanu – näiteks see, et koolid kell 8 alustavad teismeliste puhul on väga halb, kasvõi tund hiljem annab tulemustes palju juurde.
  • Ja palju muud – kuidas mõjutab magamine emotsioone; söömist; 12 nippi kuidas saada paremini magada.

Seega kokkuvõtvalt, head kraami ja põhjuseid, miks see raamat on kasulik on tohutult. Kui hetkel veel arvad, et magamise arvelt on okei näpistada aega, et saada midagi “olulist” tehtud, siis pärast raamatu lugemist peaksid aru saama, et magamine on kõige olulisem

Seejärel ülejäänud elu paika

Kui elu suurim nurgakivi on paigas, siis saab võtta ette järgmised nurgakivid. Saamaks teada mis see on, arva seda järgneva mõistatuse abil:

Who Am I?

I am your constant companion. I am Your greatest helper or heaviest burden. I will push you onward or drag you down To failure. I am completely at your command. Half the things you do you might just as Well turn over to me and I will be able to do Them quickly and correctly.

Who am I?

I am not a machine, though I work With all the precision of a machine plus The intelligence of a human. You may run Me for a profit or run me for ruin- it Makes no difference to me.

Who Am I?

Kui arvasid, et tegemist on harjumusega, siis oli sul õigus. Heade harjumuste loomisest ja halbade väljajuurimisest räägib suurepäraselt James Cleari raamat “Atomic Habits”. Raamatu abil saad:

  • Lihtsa nelja sammulise skeemi kuidas luua endas neid harjumusi mida soovid – kui seni on trenni tegemine või näiteks lugemine olnud raske, siis need sammud aitavad. Näiteks postituses Kuidas kahe minuti harjumused muudavad kogu su elu räägingi loo, kuidas just antud raamatust saadud nipi abil muutis ühe inimese harjumusi kardinaalselt.
  • Nelja sammulise skeemi ja erinevad nipid iga sammu juures kuidas ka halbu harjumusi välja juurida – näiteks kui kasutad telefoni liiga palju, siis tasub see endale keerulisemaks teha, pannes peale ajalised piirangud või võtta maha notificationid ja juba kasutad arvatavasti telefoni natukene vähem.
  • Kuidas kujundada enda keskkonda olemaks edukam ja palju muud.

Lõppude lõpuks võimaldab see raamat sul saada paika kõik mida soovid ja eemaldada mida ei soovi. Muidugi ainult siis, kui rakendad saadud tarkust. Kui ka pärast eelmise “Why We Sleep” raamatu lugemist on raskusi enda unerütmi paika saada, siis antud raamat aitab ka selle osas vaadata otsa endale harjumuste nurga alt ning muuta vajadusel ka kõike muud, mida veel soovid muuta.

PS! James Clearil on ka väga suurepärane uudiskiri mida saab lugeda tema kodulehelt jamesclear.com

Ühe asja tegemise jõud

Kui uni ja harjumused on paigas oled teinud juba suure sammu, et oma elu 180′ kraadi mitte ainult sügisel, vaid ka edaspidi paremaks muuta. Seega, kui nurgakivid paigas võid majale ka seinad ehitada. Selleks sobib hästi Cal Newporti raamat “Deep Work ehk Süvenemine”.

Samas peab selle raamatu puhul hoiatama, et tegemist on keerulisema lugemisega, seega kui eelmised raamatud olid rasked ja/või neist midagi rakendanud pole, siis pole mõtet ka antud raamatut ette võtta. Kui nurgakivi/vundamenti majal pole/seda teha ei oska, siis seinad ei pea!

Kui aga eelnev läinud mõnusalt ja oled saanud palju kasulikku, siis see võtab sind korralikult ette ja aitab enda keskendumise järgmisele tasemele viia. Õpid seda:

  • Kuidas teha ühte asja korraga ning eemaldada kõik ülejäänud selleks, et saavutada suurepärasemaid tulemusi – rööprähklemine tõesti ei aita.
  • Kui tahad veeta aega sotsiaalmeedias, siis kuidas teha seda nii, et see ei rööviks kogu su aega.
  • Kuidas lõpetada üks tegevus ja lõpetada see nii, et see ei jää enam su peas ringi tiirlema.
  • Miks on igavlemine kasulik.

Lugemist ja tarkust selles raamatus jätkub, lisaks ka häid näiteid tuntud inimeste kohta, kes tänu keskendumisoskusele edukamaks saanud.

Natukene rahast ka

Kui siiamaani on kõik lugemised olnud väga sisutihedad ja põhimõtteliselt asju muutvad, siis järgmine raamat aitab sul korraliku muutuse elus teha küll (kui sa veel rahaga liiga teadlikult ümber ei käi), samas lugeda on seda pigem hea ja kerge. Seega sobib neljandaks väga hästi (kui lähed just artikli järjekorras). Selleks on Kristi Saare “Kuidas alustada investeerimisega”. Nagu pealkiri ütleb, siis annab raamat sulle:

  • Alguse sellest kuidas alustada investeerimisega.
  • Mis on erinevad hirmud ja põhjused rahaga targalt ümber käimiseks.
  • Kuidas paremini säästa ja enam teenida.
  • Mis võimalused on investeerimiseks ning mis on iga võimaluse plussid-miinused.

Raamat ise on alla 150lk pikk, seega sobib hästi näiteks üheks rongi-, bussi- või autosõiduks mille jooksul läbi lugeda. Samal ajal teadmist ja kasulikku mida rakendada jätkub pikemaks ajaks ja kui teed esimesed sammud, siis saadud tarkuse abil muudad ka enda rahaasju ning selle hulka korralikult.

PS! Kristi Saare peab ka blogi, mida saab lugeda aadressil https://kristiinvesteerib.ee/

Lõpetuseks ellusuhtumisest

Kui oled enda une, harjumused, keskendumise ja raha ette võtnud siis on tõeliselt olulised teemad läbi käidud. Samal ajal sõltub alati palju sellest kuidas mingit asja näed mitte sellest mis see asi on, vaid kuidas sellesse suhtud. Kui kukud eksami läbi või projekt läheb aia taha, siis on see kas läbikukkumine või võimalus õppida. Kahe inimese jaoks täiesti erinev asi. Nii, et ilma selleta sajab ka vundamendi ja seinadega majal vihm ikka sisse. Seega tasub katus peale teha.

Sellest kuidas ellu suhtuda räägib väga hästi Mark Mansoni raamat “Everything is F*cked”. Raamat on hea! Selle sisu illustreerimiseks üks tsitaat sealt:

One day you and everyone you love will die. And beyond a small group of people for an extremely brief period of time, little of what you say or do will matter. This is the Uncomfortable Truth of life. And everything you think or do is but an elaborate avoidance of it. We are inconsequential cosmic dust, bumping and milling about on a tiny blue speck. We imagine our own importance. We invent our purpose – we are nothing.”

Suudad seda mõtet aksepteerida, on ka elu lihtsam. Taolisest mõtlemisest ja ka teistest sarnastest ideedest raamat räägibki. Näiteks:

  • Meie enesehinnag võrdub meie emotsioonide summa üle aja.
  • Enesehinnang on illusioon – mida ebakindlam olla, seda rohkem mõlemasse äärmusesse satume.
  • Meil on tendents näha erinevusi väga suurtena, märkamata seda, et see on tegelikult väike tükk ja sarnasused on suur osa.
  • Blue dot effect – mida rohkem midagi vaatame, seda rohkem seda näeme.
  • Valu on elu universaalne konstant. Valu on elu kogemus, mis aitab seda mõtestada..

Taolisi mõtteterasi saab arvatavasti sealt raamatust kõvasti. Lisaks peab Mark Manson ka blogi aadressil https://markmanson.net/, kust tegelikult ka see raamat kunagi alguse sai.

Lugemist sügiseks seega jätkub. See on kõigest väike hulk raamatuid, mida võiks ja tasuks lugeda, et enda saagi teritada ning tulla suureneva stressi ja pingega edukalt toime. Lisaks sellele, et lugemine annab sulle uut tarkust aitab ta ka rahuneda ja on hea meelelahutus. Seega põhjuseid, miks raamat ette võtta jätkub.

Kui nüüd nende raamatutega alustad ja loed iga kolme nädalaga ühe raamatu läbi, siis ongi aasta lõpuks kõik siin kirja pandud raamatud loetud. Raamat kolme nädalaga, see tähendab umbes 100 lk nädalas, ehk 15-20 lehte päevas, mis nõuab ainult 30 minutit sinu aega. Tegelikult ju täitsa tehtav? Head harimist!

5 nippi kuidas alustada enda arendamisega

Sul on võimalus saada teada viis nippi, kuidas alustada enda arendamisega ning mida teha, et jõuda enda eesmärkidele lähemale.​

  • Kuidas leida enda kirge ja saada paika, mis sa elus soovid
  • Kuidas seada eesmärke nii, et need reaalselt ka täituksid
  • Kuidas jõuda kiiremini ning edukamalt enda seatud sihtideni

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Sul on võimalus saada teada viis nippi, kuidas alustada enda arendamisega ning mida teha, et jõuda enda eesmärkidele lähemale.​

  • Kuidas leida enda kirge ja saada paika, mis sa elus soovid
  • Kuidas seada eesmärke nii, et need reaalselt ka täituksid
  • Kuidas jõuda kiiremini ning edukamalt enda seatud sihtideni

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.
0
0
Sinu ostukorv
Sinu ostukorv on tühiTagasi e-poodi