Kuidas kahe minuti harjumused muudavad kogu su elu
Kasulik lugemine

Kuidas kahe minuti harjumused muudavad kogu su elu

Gandhi on öelnud: “Kui tahad maailma muuta, alusta iseendast”. Iga muutus ja tulemus mida soovime saab alguse meist. Kui meie oleme laisad, mitteaktiivsed, siis on ka meie elu igav ja mitte midagi andev. Seega, kuidas leida endas see pisik, et muuta ennast ja saada paremaks? Järgnevalt saad lugeda mitut erinevat kogemuslugu ja teooriat selle taga kuidas luua endas uusi harjumusi ja teha ka nii, et need püsiksid, astumaks samm edasi enda enesearengu teel.

Väikeste sammude jõud

Ühe meie sõbranna ja tiimikaaslase enesearengu lugu oli ja on järgnev. Ta oli ja on ülivõimekas, kohusetundlik, energiline ja kõik muu mida ühest erakordsest inimesest võid loota. Töötab mitmel kohal, saavutab suurepäraseid tulemusi ja kolleegid on alati rahul nii tema energia kui tehtud töö kvaliteediga. Kõik, mida ta alates kooli ajast teinud, on olnud suurepärane (hõbemedal koolist ja kaks cum laudet ülikoolist on ainult paar näidet pikast nimekirjast). Võib-olla nägid teda ka Duubli saates?!

Samas suurepärasuse taga oli inimene, kes magas vähe, toitus ebaregulaarselt ja trenni ei teinud. Samal ajal saavutas ta ikkagist erakordseid tulemusi. Mõelda vaid, mis suudaks veel siis kui saaks ka need harjumused paika. Mõeldud, tehtud, läbi coachingu hakkas tema arendamisega pihta. Esmalt läks pikalt aega, et saada korda uni (aega läks kuus kuud ja enam, kuid vaikselt läks unetundide arvelt asjade tegemine minimaalsemaks ja magamine regulaarsemaks).

Uni paigas, sai liikuda edasi trenni juurde. Alustatud sai sellest, et ta ülesandeks oli teha kõigest 2 minutit iga päev trenni, ei midagi rohkemat ega vähemat. Kõigest kaks minutit. Aeg millega ei jõua vetsus käia, süüa, kohvi teha, rääkimata siis trenni tegemisest. Aegamisi sai aga kahe minutiline harjumus sisse harjutatud, aegamisi sai sellest kahest minutist viis ning siis juba paar korda ka pikemalt trenni tegemine iga nädalaselt. Muidugi on olnud ka vahepeal tagasilööke mil mõni pikem trenn on haiguse mõjul või suurest töökoormusest tulenevalt ära jäänud.

Peamine, mis on muutunud on tema enda energia ja suhtumine. Jah, ta oli ka ennem suurepärane, kuid varasemalt põles ta ka iga paari kuu tagant läbi, sest “tappis” end töö või kooliga. Ikka ja jälle kasvas kõik üle pea ja tervis ütles hetkeks üles (kord ka nii, et tuli aega haiglas veeta) Nüüd aga pole seda ega midagi ligilähedast juhtunud juba pikemat aega ning rahulolu nii endast kui ümbritsevate inimestega on aina suurenenud ja ikka veel suurenemas. Uskumatu või mis?

Toitumine tuli nende arengutega kaasa iseenesest ning järgmised arengud terendavad juba silme ees ja on töös. Kõik hakkas aga pihta ainult ühest väikesest, kahest minutist trenni tegemisest. Seega, alusta pisikeselt.

Kui kaks minutit on liiga palju, piisab ühest lehest

Tegelikkuses saab alustada enda harjumuste arendamise puhul veelgi vähemast. Võtkem või üks teine inimene, mina ise. Mulle piisas alustamiseks kõigest minutist. Harjumuseks lugemine.

Käes oli september 2017. Olin veetnud tolle suve USA-s, Arkansase osariigis, müües raamatuid ukselt-uksele. Igalt raamatumüügi suvelt proovisin kaasa võtta ühe harjumuse, mis minuga jääb – eelneval aastal oli see kätekõverduste tegemine. Sel korral pidin nüüd välja nuputama, mis see on, sest raamatumüügi suve lõpp ja lennuki peale astumine ja harjumuse rakendamine oli juba ümber nurga. Lugemine sai selleks valitud. Iga päev sai eesmärgiks seatud, et tuleks lugeda kasvõi üks leht raamatut. Hea pisikene eesmärk mida seada.

Aega läks mööda, lehekülgi sai keeratud ja maagilisel moel hakkas lumepall veerema. Aastaajad vahetusid, elukoht muutus ja muudki tegevusi oli elus küll ja veel, kuid raamatu lugemisharjumus jäi. Leheküljest sai paar minutit, paarist minutist viis. Hommikuti lugemisele lisandus ka ühistranspordis ja ajaviiteks lugemine ning lõpuks sai raamatute lugemine osaks isiksusest. Praegusel hetkel on mu iga-aastane eesmärk lugeda enam kui 5000 lehte raamatuid iga-aasta ja 2020 on olnud selle osa võimsaim, loetud enam kui 10 500 lehte raamatuid ning koos audioraamatutega loetud ja kuulatud enam kui 55 tükki.

Kõik hakkas pihta ühest lehest. Seega, kui pisikeselt pihta ei suuda hakata, alusta veel pisemalt, aga alusta.

Kui areng võtab aastaid

Kolmas kogemuslugu enesearengust tuleb ühest tuttavast nimega Polina. Polina on noor, kes on pärit venekeelsest perest. Ta käis Tallinnas kesklinnas koolis ning on osalenud mitmetes Changemakersi programmides (tegelikkuses on ta meie kõige aktiivsem osaleja, olles osalenud napilt kõikides programmides kuni vanus seda lubas). Samas on tal habras tervis, tihti tuleb veeta aega arstidega ning ka enda isiksuse arendamine on olnud pikk protsess.

Esimene kord kui Polina Changemakersi programmis osales ei julgenud ta lavalegi minna. Lihtsalt ei läinud ja tiimikaaslased olid need kes esinemised enda peale võtsid. Läks aasta mööda, Polina arenes nii programmi käigus kui muude tegevuste abil ning enesekindlus oli kasvanud. Kui esimesel korral ei julgenud ta lavale astuda, siis seekord juba julges. Aga seekord ei saanud sõnu väga suust välja. Kurk oli kuiv ja jalg värises ning purssis aktsendiga keelt ka, aga oli laval. Seega samm edasi.

Aega läks mööda ja ta oli meil uuesti programmis. Kolmandal korral läks ta uuesti lavale, seekord oli jutt juba sujuvam ja sõnu tuli ka suust rohkem välja. Samas närvi oli samas endiselt veel kaugelt näha.

Nüüdseks on Polina laval käinud veel kordi ja kordi, iga korda aina julgemalt ja enesekindamalt. Ta on loonud koos sõbraga keelekohviku Hiinasse (jah, lugesid õigesti Hiinasse) ta astus enesekindlalt ülikooli ning tal on oma start-upi idee, mida ta arendab. Kuid kõik see ei tulnud lihtsalt, see tuli läbi mitmete kordade enda hirmudele vastu astumise ja jätkuva mugavustsoonist väja minemise abil. Kuid samm-sammu haaval on ta jõudnud kaugemale kui ka meie ise oleks arvanud.

Ole järjepidev ja tee regulaarselt sammuke edasi.

Kõik need lood on head näited sellest, kuidas tehes samm paremaks enda osas, saavutame suuri tulemusi. Samal ajal on nii palju ka neid, kes seda teha ei suuda, proovides ja proovides, kuid ikka millegi pärast mitte tulemusi saavutades. Selleks on oluline teada ka kuidas harjumusi luua.

Harjumuste skeem

Sellest räägib suurepäraselt James Clear enda raamatus Atomic Habits, kus ta selgitab lihtsat harjumuste loomise skeemi. Skeem ise on lihtne:

  1. pane endale väike päästik (näiteks kui ärkan, loen raamatut)
  2. pane paika auhind (meenuta endale et saad telefoni/snäki/kohvi haarata kohe kui loetud)
  3. loe (näiteks kõigest üks leht) ja
  4. naudi auhinda (haara kohvi).

Niimoodi võid luua endas ükstapuha, mis harjumusi arendamaks ükstapuha mis suunda. Olgu selleks, siis lugemine, investeerimine, tervislik toitumine või midagi muud. Kõik hakkab pihta sellest, et sa alustad sellega ja teed seda järjepidevalt pisikeste sammude kaupa.

Paned tähele, et nii esimene, kui teine lugu on just tõelised edulood selle kolmanda sammu üliheast kasutamisest? Nii on. Samuti olid mõlema loo puhul olemas head päästikud (trenni sai enamasti tehtud õhtul koju jõudes ja lugemisega sai alati päeva alustatud).

Auhinnana oli teada, et selleks on rahulolutunne, mis iga kord ka tuli. Jah, skeem võib vahel toimuda väga intuitiivselt ja kiiresti. Nagu Väikese printsi autor Antoine de Saint-Exupéry on öelnud “Perfection is achieved, not when there is nothing more to add, but when there is nothing left to take away.” Suured muutused algavad tõeliselt pisikestest algustest.

Aga mis siis, kui ma läbi kukun?

Samas me kõik vahepeal kukume läbi või mis? Tuleb ette neid päevi, kus me ei tee, mis kokku lepitud ja see võib meid viia mureni, et kas nüüd on kõik katki. Selle kohta on James Clearil veel üks suurepärane mõte. Nimelt nii nagu valimistel on tarvis saavutada kõigest enamus ehk 51% on see piisav ka harjumuse loomisel. See on täiesti loomulik, et on päevi kus me kukume läbi ja ei tee paika pandud. See on okei. Pole põhjust end maha tampida, sest ju see on see, mis teeb meile rohkem kahju, kui see eksimus ise. Selle asemel hoopis ole endaga leplik ja lihtsalt tee järgmisel päeval harjumust ilusti edasi. Kui suudad seda teha 51% kordadest oledki võitnud ja harjumus kinnistub.

Seega aeg on minna väikseid samme tegema ja läbi ka kukkuma, sest 49% kordades on harjumuste puhul see täitsa okei (mõnes muus valdkonnas tuleb ja peabki seda tegema kordi rohkemgi).

Seega, aeg on astuda esimene samm ja üks variant kuidas samm edasi teha on osaleda järgmises Changemakersi kursusel või programmis mis tulemas. Ka see on miski, mis aitab sul teha järgmisi samme ise, kui ka teistega koos.

Head sammumist!

5 nippi kuidas alustada enda arendamisega

Sul on võimalus saada teada viis nippi, kuidas alustada enda arendamisega ning mida teha, et jõuda enda eesmärkidele lähemale.​

  • Kuidas leida enda kirge ja saada paika, mis sa elus soovid
  • Kuidas seada eesmärke nii, et need reaalselt ka täituksid
  • Kuidas jõuda kiiremini ning edukamalt enda seatud sihtideni

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Sul on võimalus saada teada viis nippi, kuidas alustada enda arendamisega ning mida teha, et jõuda enda eesmärkidele lähemale.​

  • Kuidas leida enda kirge ja saada paika, mis sa elus soovid
  • Kuidas seada eesmärke nii, et need reaalselt ka täituksid
  • Kuidas jõuda kiiremini ning edukamalt enda seatud sihtideni

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.
0
0
Sinu ostukorv
Sinu ostukorv on tühiTagasi e-poodi