Rahatarkuse e-valikaine kesk- ja kutsekoolide õpilastele, mis aitab mõista, kuidas enda rahaga ümber käia. Noored õpivad kuidas luua süsteem, et saavutaks enda soovitu. Saavad teada mida teha, et inflatsioon ei sööks sääste ära ja kuidas tekitada tulu, mis tekib mitte midagi tegemata. Tutvu ainekavaga.
Kursuse eesmärgiks on tekitada noores huvi ja anda algteadmisi oma rahaasjadega ümberkäimiseks. Õpetada noori planeerima, säästma, investeerima, et olla tulevikus finantsiliselt edukas. Innustada ja julgustada noori olema julge ja tark oma raha-asjade ajamisel.
Kursuse maht on 35 akadeemilist tundi. Õpe toimub veebiplatvormil Thinkific eelnevalt lindistatud videoloengutega. Läbi kursuse saab teha ka erinevaid teste ning ülesandeid. Õpetajad annavad aktiivselt tagasisidet ja vastavad küsimustele, lisaks on võimalus individuaalsele konsultatsioonile. Kursuse pikkus sõltub koolist, s.t, et kursus võib kesta nädala, semestri või muu kooli poolt valitud perioodi.
Õpilane oskab oma isiklikku eelarvet planeerida ja koostada, oskab eesmärgistada ja analüüsida oma finantskäitumist. Õpilasel on praktilised vahendid paremaks rahatarkuse rakendamiseks ning on teadlikum ja julgem investeerimisega alustamises.
Hindamine on mitteeristav (arvestatud/mittearvestatud). Valikaine on läbitud, kui õpilane on osalenud veebitundides ja sooritanud positiivsele tulemusele iseseisvad testid ja kodutööd.
1. sessioon: Mis on rahatarkus – Mis on rahatarkus? Mida tähendab rahatarkus mulle ja milline soovin olla raha/finantsidega ümber käies? Mis on minu algseis rahatarkusega? Mis on minu eesmärgid elus finantsiliselt? Kuidas seada häid eesmärke?
2. sessioon: Raha ajalugu – Kust ja kuidas on raha üldse alguse saanud? Milline oli raha algul? Millised erinevad valuutad/rahad on tänasel päeval kasutusel? Kuidas muutub raha ajas/tulevikus? Kui palju valuutasid või millises vormis on raha tulevikus? Mis on ja kuidas mõjutab majandustsükkel ning selle faasid finantside liikumist? Mis on mõni olulisem mõiste majandusega seonduvalt?
3. sessioon: Suured suunajad I – Pangad – Mis pangad on peamised suunajad Eestis? Mis maailmas? Mis on kõikvõimalikud teenused mida pangad pakuvad? Mille jaoks kõiki neid teenuseid kasutada saab? Mis või kes on hoiu-laenuühistud kes Eestis tegutsevad? Mis on nende plussid-miinused pankadega võrreldes?
4. sessioon: Suured suunajad II – Teised suured suunajad – Mis institutsioonid on investeerimispangad? Kuidas on nad üles ehitatud? Kuidas mõjutavad nad enda ümber olevat maailma ja kes on seal suurimad tegijad? Millised fondid on olemas, mis teenuseid nad pakuvad ja miks nad on tekkinud? Kes või mis on insitutsionaalsed investorid? Miks tekkisid ja kuidas mõjutavad nemad ühiskonda? Mis muutuseid on suurte suunajate mängumaal tulekul?
5. sessioon: Enda rahaasjad I – Mida kujutab endast finantsplaneerimine ja kuidas seda teha (paremaks)? Mis on bilanss ja rahavoogude aruanne ning mis infot need sinu olukorrast annavad? Kuidas läheneda süsteemselt enda rahaasjadele? Mis on harjumuste psühholoogia ja kuidas see enda jaoks tööle panna?
6. sessioon: Enda rahaasjad II – Mis on kõikvõimalikud kulud mis mul on? Kuidas edukamalt säästa? Mis on kõikvõimalikud tuluallikad? Kuidas tulusi suurendada? Kuidas teha üks kasulik ja suurepärane eelarve? Mis asi on meelerahufond ja milleks seda vaja on?
7. sessioon: Raha väärtuse muutumine – Mis on igapäevased nipid mida saab kasutada enda rahaasjade süsteemi parandamiseks? Mida kujutab endast alternatiivkulu ja miks on see oluline? Mis vahe on liht- ja liitintressil ning kuidas see teadmine enda kasuks tööle panna? Mis on mõned lihtsamad suhtarvud mille abil hinnata enda olukorda ja teha otsuseid rahaga seonduvalt? Kuidas töötavad reklaamides nähtavad maksegraafikud?
8. sessioon: Laenud – Mis asi on laen? Mis on erinevad laenud mida eraisik saab kasutada ja enamasti mis tingimustel? Mis laenud on mõeldud ettevõtetele ja kuidas on need erinevad eraisiku laenudest? Mida hinnatakse laenamisel ja kuidas käib laenu tagasimaksmine?
9. sessioon: Kinnisvara – Mis asi see investeerimine üldse on? Mis on erinevad investeerimisega seonduvad riskid? Kuidas riske maandada? Millised on erinevad variandid kinnisvarasse investeerida? Mida tasub hinnata investeerimisel näiteks korteri, maja, ärikinnisvara puhul? Mis on nendevahelised erinevused? Kuidas otsustada?
10. sessioon: Aktsiad – Mis aktsiad on olemas? Mis vahe on dividendiaktsial ehk väärtusaktsial, kasvuaktsial, sendiaktsial? Mis on mõned tuntumad dividendiaktsad? Mis on need kohad kus aktsiatega kaubeldakse? Mis on ja mis vahe on fundamentaalsel ja tehnilisel analüüsil? Kus saan mina investeerida aktsiatesse juba täna? Kuidas teha üks aktsiaorder?
11. sessioon: Laenud, start-upid, krüpto – Mis on erinevad viisid ja keskkonnad (ühisrahastuste puhul) laenude osas nende välja andmiseks? Kuidas laenude riski ja atraktiivsust hinnata? Mis on erinevad keskkonnad kus saab teha investeeringuid start-upidesse? Kuidas analüüsida start-upe? Mis on olnud mõned edukad start-upid Eestis? Mida kujutab endast krütoraha ja miks on ta tekkinud? Mis on krüpto peamised plussid-miinused võrreldes muuga?
12. sessioon: Maksud – Kuidas kujuneb palgatöötaja palk? Mis on kõikvõimalikud maksud mis palgatöötajana sul on? Mis makse tuleb ettevõttena maksta? Kuidas saab maksudega targalt ümber käia? Mis maksudega tuleb arvestada investeerimisel? Mis erisused ootavad ees, kui investeerida eraisikuna, kui ettevõttena?
13. sessioon: Investeerimisportfell – Kuidas luua endale investeerimisportfell? Mis reeglid/loogikad tasub selle puhul paika panna? Mis on tüüpilisemad vead mis investeerimise puhul ette tulevad? Kuidas teha järjepidevaid samme edasi, kui esimene samm investeerimismaailmas tehtud? Kuidas saada selle osas ka üha targemaks ja saavutada üha paremaid tulemusi?
14. sessioon: Suurepärased 100 aastat – Kuidas on muutunud sinu eesmärgid kursuse jooksul? Mis on üheksa oluliseimat ideed mida rahatarkuse osas tasuks järgida? Mida soovid saavutada finantsiliselt järgmise 100a jooksul? Mis on sinu järgmine samm rahatarga teel?
Anna oma küsimustest või soovidest märku kontaktivormiga või helista numbrile +372 5904 7365. Pakume Sulle enda teadmistele ja oskustele tuginedes parima lahenduse.
"*" indicates required fields
Anna oma küsimustest või soovidest märku kontaktivormiga või helista numbrile +372 5904 7365. Pakume Sulle enda teadmistele ja oskustele tuginedes parima lahenduse.
"*" indicates required fields