Väiksena vaatasin suu ammuli telekast, kuidas sportlased olümpiamängudel võistlesid ning ennast proovile panid. Erilise vaimustusega jäin muidugi vaatama neid, kes ka võitsid. Sama ka eriliselt inspireerivate lauljate osas, kes suutsid oma lauludega inspireerida tuhandeid. Nii hakkasin järjest huvi tundma, et mis teeb küll neid edukaks? Ja siia olengi kogunud kokku sulle enda väikesed trikid, mis on aidanud mul jõuda kuldmedali, üle-Eestilise heategevusprojekti eduka tegemise, 3 raamatu kirjutamise ning parema füüsilise aktiivsuseni.
1. Mõtle läbi, mida sa üldse tahad teha!
Nii nagu need sportlased ei teinud niisama möödaminnes trenni, ei ole ka mina lihtsalt kogemata oma edu otsa koperdanud. Seega täiesti esimene ning väga oluline samm on läbi mõelda, mida sa üldse tahad teha. Mis on need tegevused, mis tekitavad sulle elevust? Või hoopis panevad sind ajataju kaotama? Võid läbi teha ka Ikigai harjutust.
2. Visualiseeri enda edu!
Kui siht on paigas, siis järgmisena on oluline seda ka visualiseerida, sest nii lähed oma eesmärki veelgi rohkem sisse ja hakkad potentsiaalselt veel rohkem nägema võimalusi oma eesmärgi saavutamiseks. Üheks heaks meetodiks on näiteks vision boardi ehk visandi tahvli tegemine. Sellest kuidas seda samm-sammu haaval teha, saad peagi juba järgmisest tulevasest blogi postitusest teada!
3. Visualiseeri ka protsessi!
Raamatus “See ÜKS asi” rõhutati, et eesmärgi visualiseerimise asemel on veelgi olulisem protsessi kujutamine. Nii kujundad ette juba enda samme kuidas päriselt saaksid eesmärgini jõutud. Siin on tähtis võimalikult mitmekülgselt visualiseerida, kaasates kõiki meeligi.
Iga unistus, iga asi, mida näed unes, kuuled ja tunned, ei ole mingi fantaasia. See on su sügav sisemine instinkt, mis ütleb sulle, et kõik võib tõeks saada. – Tim S. Grover
4. Loo häid harjumusi!
Eesmärgid on küll head sihiseadjad, kuid kohale viivad ikka sind teod ning mida järjepidevam oled oma tegudega, seda kiiremini kohale jõuad. Nii näiteks lõingi ma endale samm-sammult harjumuse iga nädal kaks korda jooksmas käia ning lõpuks jõudsin kenasti paari kuuga viiest minutist viie kilomeetri ja oma esimese heategevusjooksuni välja. Kuidas aga täpsemalt häid harjumusi luua, saad lugeda postitusest “Kuidas kahe minuti harjumused muudavad su elu”.
5. Haara enda kõrvale head inimesed!
Eduni jõutakse ikka mitmekesi ning hea märksõna on motivatsioonipartner. Kui tegutsed kellegagi koos, et kasvõi häid harjumusi luua, siis ühe uuringu kohaselt saavutad sa 76,7% tõenäolisemalt edu. Seega mõtle kes võiks olla see inimene, kes aitab sind oma eduni lähemale ja kes võiks sind toetada?
6. Küsi endalt häid küsimusi!
See, mis küsimusi me endalt küsime, määrab ära ka need vastused, mida me leiame ning millist elu kujundame. Selleks, et jõuda oma unistustele lähemale, on oluline küsida häid küsimusi. Raamatus “See ÜKS asi” soovitas Gary Keller näiteks küsida küsimust “Mis oleks see ÜKS asi, mida saaksid sel nädalal teha, et selle tagajärjel muutuks kõik ülejäänud lihtsamaks või tarbetuks?”. Niiet mis on sinu üks asi, mis viib sind lähemale oma edule?
7. Anna… palju!
Kui tahad saavutada edu, siis oluline printsiip on tegelikult keskenduda andmisele. Seda kirjeldab näiteks väga hästi Adam Grantki oma TED kõnes “Are you a giver or a taker”. Mõtle, mida sa saaksid teiste heaks teha, ning varsti hakkadki imestama, milliseid võrratuid asju sinuga juhtuma hakkab!
No person was ever honored for what he received. Honor has been the reward for what he gave. – Calvin Coolidge
8. Hoia baas korras!
Selleks, et päriselt edukas olla, on oluline hoida enda baas korras. Minagi olen selle lõksu langenud, et jätnud enda hooleta saamaks rohkem aega, et jõuaks rohkem ära teha – see aga pole kaugeltki jätkusuutlik ega tervislik. Dr Rangan Chatterjee kirjeldab oma raamatus “Tervise neli tugisammast” kuidas on oluline hoida paigas oma puhkamine, söömine, magamine ja liikumine. Kuidas läheb sul nende valdkondadega?
9. Arene järjest edasi!
Kui oled juba mingi eesmärgi saavutanud, siis ega vast ei möödu kaua, kui juba järgmine silme ees? Selleks, et tunda jätkuvat rahulolu iseenda ja eluga, on oluline ikka edasi areneda. Või mis sa arvaksid profisportlasest, kes otsustanud enam mitte treenida?
Need olid 9 väikest trikki, mis aitavad edu saavutada. Kui soovid aga tõesti veel edasi areneda, siis sul on see võimalus e-kursuse “Kuidas eluga toime tulla” näol. Seal lähen veelgi täpsemaks ning konkreetsemaks, et saaksid tunda uhkust enda üle ning minna väikeste praktiliste sammude abil edasi.
Sul on võimalus saada teada viis nippi, kuidas alustada enda arendamisega ning mida teha, et jõuda enda eesmärkidele lähemale.
"*" indicates required fields
Sul on võimalus saada teada viis nippi, kuidas alustada enda arendamisega ning mida teha, et jõuda enda eesmärkidele lähemale.
"*" indicates required fields