Miks on läbikukkumine hea?
Kasulik lugemine

Miks on läbikukkumine hea?

Ameerika ja Eesti on mõtteviisilt erinevad kohad.

Kui Ameerikas ei peeta sind ettevõtjaks, kui sa pole kordagi pankrotti läinud, siis kui Eestis oled pankrotti läinud, ei peeta sind enam tihti ettevõtjaks.

Antud tekstis avame paari lihtsa kogemusloo ja näite abil seda, miks läbi kukkuda on hea ja kuidas see aitab olla edukam.

Läbikukkumine.jfif

Ainus viis eduks

Armin Kõomägi on tuntud viimasel ajal valdavalt kui kirjanik, kes avaldanud väga regulaarselt viimastel aastatel hulga novelle ja raamatuid. Samas on eelneva elus tegemist olnud tegelikkuses hoopis ärimehega, kes toonud siia uue spordiala padeli, on osanik Myfitnessis ning loonud Eestisse Rimi eelkäija Säästumarketi ning palju muud. 

Ühel esinemisel oli ta välja toonud, et tegelikkuses on tema ettevõtmisest kõigest 29% tehtust jõudnud nulli või plussi. Seega seitsmele ettevõtmisele kümnest on ta ise peale maksnud, jäädes kahjumisse. Läbikukkuja? Ometigi olukorras, kus enamik ettevõtmisi lõpeb edutult, on ta Eesti 500 rikkaima inimese hulgas ja tema varade väärtus enam kui 10 miljonit eurot. Seega, läbikukkumine on üks olulisemaid, võimalik et ainus, viis olemaks edukas. Kui sa kunagi ei proovi, siis on raske saada edukaks. Kui sa kunagi läbi ei kuku, on raske saada õppetunde, mille abil teha suuri asju.

Kui mõtleme üldse erinevate suurmeeste peale, siis leiame sarnast mustrit – Ameerika üks tuntumaid presidente Lincoln läks läbikukkumisest läbikukkumisse, kuid vaadates ajalukku tagasi on ta üks märkimisväärsemaid inimesi Ameerika ajaloos. Samamoodi Gandhi, Churchill ja paljud teised.

Kui sa kunagi läbi ei kuku, on raske saada õppetunde, mille abil teha suuri asju.

Võimalus avastada​

Läbikukkumine on ka hea, sest end selleks meelestades annab see sulle võimaluse mängida ja katsetada. Raamatus “Suurte saavutuste saladused” räägib autor Matthew Syed, kuidas on vaja ülipalju katsetada selleks, et olla edukas. Kuidas Beckham (üks Inglismaa tuntumaid jalgpallureid) katsetas ja harjutas enda kuulsaid karistuslööke. Kuidas lennundused tehakse iga kord põhjalik uurimine kui lennuk alla kukub ja jagatakse läbikukkumisi avalikult ka teistega, et taolisi õnnetusi juhtuks vähem ja kõik saaksid sellest õppida. Kuidas McLareni vormel 1 võistkond katsetab ja mõõdab iga pisemat detaili (nagu näiteks seda mis nurga all võtta lahti rehvi polt), et kõik toimiks kiirelt ja sujuvalt.

Changemakersis samuti oleme suured katsetajad ja oleme ka avastanud, et millegi pärast lähevad katsed ka edukalt. Kui esimest korda enda esimest projekti korraldasime oli selles kaks sündmust – Avasündmus ja Finaalsündmus. Nii mentorite, kui osalejate tagasisidest tuli välja, et keskel kadus paljudel motivatsioon. Mõeldud, tehtud, järgmisel korral katsetasime kuidas toimiks see kui paneme täpselt keskele Inspiratsioonipäeva. Toimis hästi ja motivatsiooniprobleemid olid tunduvalt väiksemad. 

Samas saime ettevõtetelt tagasisidet, et ideede elluviimist võiks noorte poolt rohkem olla. Järgmisel korral katsetasime, et kui noored saavad tagasisidet ekspertidelt ja neile pannakse ülesanne asju ellu viia, siis mis see muudab. Mõjus hästi, tublim tiim jõudis välja Ringvaatesse ning tiime kes tegudeni jõudsid oli suur hulk. 

Niimoodi oleme katsetanud kümneid ja sadu asju, korrast korda erinevalt, vahel edukamalt ja vahel vähem edukamalt – mõndasi programme oleme teinud ka ainult üks kord ja enam mitte kunagi uuesti, sest et katsetus kukkus läbi ja asi polnud päris see. Samas iga katse viib meid lähemale saamaks aru, mis on see mis toimib, mis mitte, mis omakorda on aidanud meil kasvada üha suuremaks ja edukamaks.

Miski, mida teeme kogu aeg​

Tegelikult on ju põhjuseid, miks läbikukkumine on võrratu niivõrd palju. Kõige olulisem mida veel välja veel tuua on see, et see aitab õppida. Mõtle kasvõi lapse peale. Kui ta esimest korda kõndima õpib, ta kukub. Seejärel tõuseb ta püsti ja kukub uuesti ja uuesti ja uuesti ning niimoodi kordi, kuni ühel hetkel suudab ta juba tudisedes seista. Seejärel suudab ta juba astuda, siis kõndida veidi kiiremini ning lõpuks juba joosta. Ühel hetkel õpetad teda samamoodi rattaga sõitma, autoga sõitma ja lõpuks ongi ta kodust välja kolinud ja aitab sama ringi järgmisel pisikesel olendil läbi teha.

Mis aga saaks siis kui me ei aitaks lapsel läbi kukkuda? Kas ta jääkski siis igavesti maas roomama, sest ta ei taha eksida? Mine sa tea.

Mis siis edasi?​

Läbikukkumine on niivõrd igapäevane ja tavaline asi mida me teeme ja peame tegema igal pool ja igal ajal. Ilma selleta lihtsalt ei saa. Seega on oluline seda soodustada nii palju kui võimalik tegevustes mis me teeme. Tasub luua turvaline hea keskkond, kus noor saabki eksida ja läbi kukkuda, sest just nii ta õpib.

Kui tahad lugeda edasi sellest kuidas luua head keskkonda noorele, siis loe artiklit 7 nippi kuidas luua noorele head keskkond või esita päring koolituse jaoks.

Head läbikukkumist!

5 nippi kuidas alustada enda arendamisega

Sul on võimalus saada teada viis nippi, kuidas alustada enda arendamisega ning mida teha, et jõuda enda eesmärkidele lähemale.​

  • Kuidas leida enda kirge ja saada paika, mis sa elus soovid
  • Kuidas seada eesmärke nii, et need reaalselt ka täituksid
  • Kuidas jõuda kiiremini ning edukamalt enda seatud sihtideni

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Sul on võimalus saada teada viis nippi, kuidas alustada enda arendamisega ning mida teha, et jõuda enda eesmärkidele lähemale.​

  • Kuidas leida enda kirge ja saada paika, mis sa elus soovid
  • Kuidas seada eesmärke nii, et need reaalselt ka täituksid
  • Kuidas jõuda kiiremini ning edukamalt enda seatud sihtideni

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.
0
0
Sinu ostukorv
Sinu ostukorv on tühiTagasi e-poodi