7 viisi kuidas luua head tiimitööd
Kasulik lugemine

7 viisi kuidas luua head tiimitööd

“Kui sa tahad minna kiiresti, mine üksi. Kui sa tahad jõuda kaugele, mine koos.” on tuntud Aafrika vanasõna. Küll aga jõuavad osad tiimid teistest kaugemale või püsivad pikemalt teel. Kuidas teha nii, et sinu tiim oleks üks nendest tublimatest? Selleks on sinu ees 7 lihtsat viisi, mida saad kohe rakendada!

1. Tiimitöö olulisim osa

Kõige tähtsam asi, mis üht edukat tiimi iseloomustab, on ühine visioon! See tähendab seda, et iga tiimiliige mõistab, kuhu te üheskoos liikumas olete ning tõesti soovib sinna minna. Ühise visiooni paika saamiseks võib teha näiteks oma tiimi visandi tahvlit tulevikust (kuidas seda teha loe postitusest “Samm-sammuline õpetus vision boardi tegemiseks”) või vastata vestluse käigus järgmistele küsimustele:

  • Kuhu soovime jõuda x aja (olenevalt tiimitöö pikkusest võib sinna panna kas ühe kuu või mitme aasta) pärast?
  • Kui ütlen, et oleme edukad olnud, siis mida see meie jaoks tähendab? Mida me oleme ära teinud?
  • Kes on meile eeskujuks, kelle moodi tahaksime olla?

2. Ootused selgeks

Järgmine oluline viis head tiimitööd tekitada on rääkida üksteise ootused selgeks. See aitab paremini üksteist mõista ning väärtused paika panna. Näiteks teeme seda Changemakersis iga poole aasta tagant ja tänu sellele oskame arvestada, mida keegi ootab ning tahab. Tähtis on julgustada avatult jagama oma mõtteid, sest see aitab kõige enam kaasa heale tiimisisesele sünergiale.

“Just ootuste läbirääkimine on aidanud ära hoida mõnd suuremat konflikti või arusaamatust tiimis.”

3. 1% rohkem

Kui on soovi jõuda tiimiga kaugemale ning tekitada head õhkkonda, kus igaüks tõesti pingutab, siis on oluline seda teha ka tiimi enda jaoks. Nii saab 1% rohkem anda kasvõi ühe tavalise koosoleku tarbeks, tehes kõigile väikesed käsitsi kirjutatud kaardikesed, kuulates enne mõnd head lugu või hoopiski lõpetades mingi põneva arvamusmänguga. Võimalusi 1% rohkem anda on väga palju – mina olen nii näiteks teinud kooki, mille peale on tuhksuhkrust moodustunud südame kuju. Kohe, kui teised seda nägid, olid nad lummatud ning väga tänulikud ja lõppude lõpuks oli meie tiim ühes projektis mitme auhinna võitja.

4. Lõbusalt üheskoos!

Mis sest, et justkui mingi asja kallal tegutsedes tiimiliikmed veedavad üksteisega tublisti aega ning tekib side lihtsalt aja arvelt, on oluline veel rohkemgi anda. Kui on pikaajaline koostegutsemine, siis on heaks soovituseks iga kuu vähemalt korra miskit toredat teha. Meie oleme Changemakersis niimoodi maalinud üht lõuendit, käinud loomaaias, lauamänguõhtu korraldanud ning teatriski käinud. Vaba aja veetmine on aidanud meil luua veelgi rohkem ühiseid mälestusi ja tugevdada meie sõprust.

5. Üksteise mõistmine

Üks tüüpiline asi, mis tiimides aeg-ajalt ikka juhtub, on see, et saadakse üksteisest valesti aru või ei osata teise osapoolega kõige paremini arvestada. Selle vältimiseks on hea avatult rääkida ning arutleda erinevatest soovidest. Esimene hea samm võib olla kasvõi mõne isiksusetüübi testi tegemine – DISC test on selleks vägagi sobiv. Niimoodi võib vaid ühe väikese küsitluse abil selgemaks saada, miks keegi just nii käitub!

“Ma vahepeal isegi otsin teadlikult juurde erinevaid teste, mida me saaks teha. See annab alati mingi nurga alt ikka uut infot, millega varem ei oleks osanud arvestada!”

6. Kõik vastutavad ja panustavad

Ehk meenub sulle mõni olukord, kus oled tundnud vastumeelsust mõne grupitöö osas, sest tajud ebavõrdset panustamist? Selle ennetamiseks on palju erinevaid viise. Näiteks just ootuste läbi rääkimine on siin oluline, samas ka üksteise vastutavana hoidmine. Mina olen niimoodi ikka olnud vahepeal hea meeldetuletaja teistele kokkulepete osas või toginud, et me oleksime kõik samal lainel. Kui kõik vastutavad ning panustavad, siis on tunne, et võiks justkui veel palju-palju teha!

7. Ainult meile omane

Viimane viis head tiimitööd tekitada on luua mingid sümbolid-tegevused, mis on omased ainult sellele tiimile. See aitab tekitada kambavaimu ning ühtsustunnet, mis annab jõudu suuremaks pingutuseks! Nii oleme Changemakersi programmides mõelnud, mis on iga tiimi oma nimi, ühine liigutus või hoopiski laul. Võib küll tunduda liiga lihtne ning ebavajalik mõte, kuid tegelikult seda korralikult rakendades, on sel suur mõju!

Sellised olidki 7 viisi kuidas head tiimitööd luua. Loodan, et said siit nii mõnegi mõtte endale ammutatud ning ehk kohegi rakendatud! Kui soovid veel tiimitöö kohta nippe teada saada, siis haara endale Adventure

5 nippi kuidas alustada enda arendamisega

Sul on võimalus saada teada viis nippi, kuidas alustada enda arendamisega ning mida teha, et jõuda enda eesmärkidele lähemale.​

  • Kuidas leida enda kirge ja saada paika, mis sa elus soovid
  • Kuidas seada eesmärke nii, et need reaalselt ka täituksid
  • Kuidas jõuda kiiremini ning edukamalt enda seatud sihtideni

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Sul on võimalus saada teada viis nippi, kuidas alustada enda arendamisega ning mida teha, et jõuda enda eesmärkidele lähemale.​

  • Kuidas leida enda kirge ja saada paika, mis sa elus soovid
  • Kuidas seada eesmärke nii, et need reaalselt ka täituksid
  • Kuidas jõuda kiiremini ning edukamalt enda seatud sihtideni

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.
0
0
Sinu ostukorv
Sinu ostukorv on tühiTagasi e-poodi