1% päevas teeb meid 37x paremaks aastas
Kasulik lugemine

1% päevas teeb meid 37x paremaks aastas

Öeldakse, et lapsed ei tee mitte seda, mis me ütleme, vaid järgivad seda, kes me oleme.

See muudab ülioluliseks endale ausalt otsa vaatamise. Kas mõni noor ei kuula meie nõu ja me ei saavuta eesmärke, mida soovime, sest asi on neis või tegelikult saame ise selle heaks ka midagi ära teha, arendades enda harjumusi?

Järgnevalt saad lugeda mitut erinevat kogemuslugu ja teooriat selle taga kuidas luua endas uusi harjumusi ja teha ka nii, et need püsiksid.

3 nippi.jpg

Väikeste sammude jõud

Ühe Changemakersi korraldaja lugu oli ja on järgnev. Ta oli ja on ülivõimekas, kohusetundlik, energiline ja kõik muu mida ühest erakordsest inimesest võid loota. Töötab mitmel kohal, saavutab suurepäraseid tulemusi ja kolleegid on alati rahul nii tema energia kui tehtud töö kvaliteediga. Kõik, mida ta alates kooli ajast teinud, on olnud suurepärane (hõbemedal koolist ja kaks cum laudet ülikoolist on ainult paar näidet pikast nimekirjast).

Samas suurepärasuse taga oli inimene, kes magas vähe, toitus ebaregulaarselt ja trenni ei teinud. Samal ajal saavutas ta ikkagist erakordseid tulemusi. Mõelda vaid, mis suudaks veel siis kui saaks ka need harjumused paika. Mõeldud, tehtud, läbi coachingu hakkas tema arendamisega pihta. Esmalt läks pikalt aega, et saada korda uni (aega läks kuus kuud ja enam, kuid vaikselt läks unetundide arvelt asjade tegemine minimaalsemaks ja magamine regulaarsemaks). 

Uni paigas, sai liikuda edasi trenni juurde. Alustatud sai sellest, et ta ülesandeks oli teha kõigest 2 minutit iga päev trenni, ei midagi rohkemat ega vähemat. Kõigest kaks minutit. Aeg millega ei jõua vetsus käia, süüa, kohvi teha, rääkimata siis trenni tegemisest. Aegamisi sai aga kahe minutiline harjumus sisse harjutatud, aegamisi sai sellest kahest minutist viis ning siis juba paar korda ka pikemalt trenni tegemine iga nädalaselt. Muidugi on olnud ka vahepeal tagasilööke mil mõni pikem trenn on haiguse mõjul või suurest töökoormusest tulenevalt ära jäänud (kuid nagu ka lugemises Miks läbikukkumine on hea? räägitud, siis see on ainult hea). 

Peamine, mis on muutunud on tema enda energia ja suhtumine. Jah, ta oli ka ennem suurepärane, kuid varasemalt põles ta ka iga paari kuu tagant läbi, sest “tappis” end tööga. Ikka ja jälle kasvas kõik üle pea ja tervis ütles hetkeks üles (kord ka nii, et tuli aega haiglas veeta) Nüüd aga pole seda ega midagi ligilähedast juhtunud juba pikemat aega ning rahulolu nii endast kui ümbritsevate inimestega on aina suurenenud ja ikka veel suurenemas. Uskumatu või mis? 

Toitumine tuli nende arengutega kaasa iseenesest ning järgmised arengud terendavad juba silme ees ja on töös. Kõik hakkas aga pihta ainult ühest väikesest, kahest minutist trenni tegemisest.

Kui kaks minutit on liiga palju

Tegelikkuses saab alustada veelgi vähemast. Võtkem või üks teine Changemakersi tiimi liige. Talle piisas alustamiseks kõigest minutist. Harjumuseks lugemine. 

Käes oli september 2017. Erkki veetis tolle suve USA-s, Arkansase osariigis, müües raamatuid ukselt-uksele. Igalt raamatumüügi suvelt proovis ta kaasa võtta ühe harjumuse, mis temaga jääb – eelneval aastal oli see kätekõverduste tegemine. Sel korral pidi nüüd välja nuputama, mis see on, sest raamatumüügi suve lõpp ja lennuki peale astumine ja harjumuse rakendamine oli juba ümber nurga. Lugemine sai selleks valitud. Iga päev sai eesmärgiks seatud, et tuleks lugeda kasvõi üks leht raamatut. Hea pisikene eesmärk mida seada.

Aega läks mööda, lehekülgi sai keeratud ja maagilisel moel hakkas lumepall veerema. Aastaajad vahetusid, elukoht muutus ja muudki tegevusi oli elus küll ja veel, kuid raamatu lugemisharjumus jäi. Leheküljest sai paar minutit, paarist minutist viis. Hommikuti lugemisele lisandus ka ühistranspordis ja ajaviiteks lugemine ning lõpuks sai raamatute lugemine osaks isiksusest. Praegusel hetkel on Erkkil iga-aastane eesmärk lugeda enam kui 5000 lehte raamatuid iga-aasta ja 2020 on olnud selle osa võimsaim, loetud enam kui 10 500 lehte raamatuid ning koos audioraamatutega loetud ja kuulatud enam kui 55 tükki.


Kõik hakkas pihta ühest lehest.

Kui areng võtab aastaid ​

Kolmas kogemuslugu tuleb ühest Changemakersi osalejast nimega Polina. Polina on noor, kes on pärit venekeelsest perest. Ta käis Tallinnas kesklinnas koolis ning on osalenud mitmetes Changemakersi programmides (tegelikkuses on ta meie kõige aktiivsem osaleja, olles osalenud napilt kõikides programmides kuni vanus seda lubas). Samas on tal habras tervis, tihti tuleb veeta aega arstidega ning ka enda isiksuse arendamine on olnud pikk protsess.


Esimene kord kui Polina Changemakersi programmis osales ei julgenud ta lavalegi minna. Lihtsalt ei läinud ja tiimikaaslased olid need kes esinemised enda peale võtsid. Läks aasta mööda, Polina arenes nii programmi käigus kui muude tegevuste abil ning enesekindlus oli kasvanud. Kui esimesel korral ei julgenud ta lavale astuda, siis seekord juba julges. Aga seekord ei saanud sõnu väga suust välja. Kurk oli kuiv ja jalg värises ning purssis aktsendiga keelt ka, aga oli laval. Seega samm edasi. 

Aega läks mööda ja ta oli meil uuesti programmis. Kolmandal korral läks ta uuesti lavale, seekord oli jutt juba sujuvam ja sõnu tuli ka suust rohkem välja. Samas närvi oli samas endiselt veel kaugelt näha.

Nüüdseks on Polina laval käinud veel kordi ja kordi, iga korda aina julgemalt ja enesekindamalt. Ta on loonud koos sõbraga keelekohviku Hiinasse (jah, lugesid õigesti Hiinasse) ta astus enesekindlalt ülikooli ning tal on oma start-upi idee, mida ta arendab. Kuid kõik see ei tulnud lihtsalt, see tuli läbi mitmete kordade enda hirmudele vastu astumise ja jätkuva mugavustsoonist väja minemise abil. Kuid samm-sammu haaval on ta jõudnud kaugemale kui ka meie ise oleks arvanud.

Kuidas siis ise endaga ka imesi teha?

Sellest räägib suurepäraselt James Clear enda raamatus Atomic Habits, kus ta selgitab lihtsat harjumuste loomise skeemi. Skeem ise on lihtne: 

1. Pane endale väike päästik (näiteks kui ärkan, loen raamatut),

2. Pane paika auhind (meenuta endale et saad telefoni/snäki/kohvi haarata kohe kui loetud)

3. Loe (näiteks kõigest üks leht) ja 

4. Naudi auhinda (haara kohvi).

Niimoodi võid luua endas ükstaspuha, mis harjumusi. Olgu selleks, siis lugemine, investeerimine, tervislik toitumine või midagi muud. Kõik hakkab pihta sellest, et sa alustad sellega ja teed seda järjepidevalt pisikeste sammude kaupa.

Paned tähele, et nii esimene, kui teine lugu on just tõelised edulood selle kolmanda sammu üliheast kasutamisest? Nii on. Samuti olid mõlema loo puhul olemas head päästikud (trenni sai enamasti tehtud õhtuti koju jõudes ja lugemisega sai alati päeva alustatud).

Auhinnana oli teada, et selleks on rahulolutunne, mis iga kord ka tuli. Jah, skeem võib vahel toimuda väga intuitiivselt ja kiiresti. Nagu Väikese printsi autor Antoine de Saint-Exupéry on öelnud “Perfection is achieved, not when there is nothing more to add, but when there is nothing left to take away.” Suured muutused algavad tõeliselt pisikestest algustest

Aga mis siis kui ma läbi kukun?

Samas me kõik vahepeal kukume läbi või mis? Tuleb ette neid päevi, kus me ei tee, mis kokku lepitud ja see võib meid viia mureni, et kas nüüd on kõik katki. Selle kohta on James Clearil veel üks suurepärane mõte.

Nimelt nii nagu valimistel on tarvis saavutada kõigest enamus ehk 51% on see piisav ka harjumuse loomisel. See on täiesti loomulik, et on päevi kus me kukume läbi ja ei tee paika pandud. See on okei. Pole põhjust end maha tampida, sest ju see on see, mis teeb meile rohkem kahju, kui see eksimus ise. Selle asemel hoopis ole endaga leplik ja lihtsalt tee järgmisel päeval harjumust ilusti edasi. Kui suudad seda teha 51% kordadest oledki võitnud ja harjumus kinnistub. 

Seega aeg on minna väikseid samme tegema ja läbi ka kukkuma, sest 49% kordades on harjumuste puhul see täitsa okei (mõnes muus valdkonnas tuleb ja peabki seda tegema kordi rohkemgi). Seega, aeg on astuda esimene samm.


Kui see artikkel veel sind ei inspireerinud, siis astu üks samm veel siiski edasi ja mine loe ka artiklit Jah, ma suudan, et end alustamiseks motiveerida või telli koolitus esitades päring. Head sammumist!

5 nippi kuidas alustada enda arendamisega

Sul on võimalus saada teada viis nippi, kuidas alustada enda arendamisega ning mida teha, et jõuda enda eesmärkidele lähemale.​

  • Kuidas leida enda kirge ja saada paika, mis sa elus soovid
  • Kuidas seada eesmärke nii, et need reaalselt ka täituksid
  • Kuidas jõuda kiiremini ning edukamalt enda seatud sihtideni

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Sul on võimalus saada teada viis nippi, kuidas alustada enda arendamisega ning mida teha, et jõuda enda eesmärkidele lähemale.​

  • Kuidas leida enda kirge ja saada paika, mis sa elus soovid
  • Kuidas seada eesmärke nii, et need reaalselt ka täituksid
  • Kuidas jõuda kiiremini ning edukamalt enda seatud sihtideni

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.
0
0
Sinu ostukorv
Sinu ostukorv on tühiTagasi e-poodi